Włącz się w pomaganie! Zostań Wolontariuszem! ZAPRASZAMY

Szkolenie „Jak chronić dzieci przed molestowaniem seksualnym”

Wersja dla słabowidzących:

P1030455W dniu 20 maja 2015 r. odbyła się pierwsza część warsztatów rozwijających umiejętności rodzicielskie „Jak chronić dzieci przed molestowaniem seksualnym" dla rodzin zastępczych i opiekunów Rodzinnych Domów Dziecka, organizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu - Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej na terenie Powiatu Wrocławskiego.

Szkolenie rozpoczęto od zdefiniowania molestowania seksualnego dzieci oraz przyjrzenia się mitom i stereotypom dotyczącym tego zjawiska. Psycholog Centrum przedstawił formy molestowania seksualnego oraz sposoby „urabiania" dzieci przez sprawców molestowania, na które należy zwracać szczególną uwagę. Prowadząca zaproponowała stworzenie wspólnie z uczestnikami zasad bezpieczeństwa dotyczących edukacji zachowań dzieci w sytuacjach niepokojących. Ostatnim poruszanym tematem były zachowania seksualne dzieci i nastolatków nieświadczące o molestowaniu seksualnym.
Podsumowane zostały najważniejsze informacje w zakresie tematu przemocy seksualnej wobec dzieci i odpowiedziano na pytania i wątpliwości opiekunów zastępczych.
Druga część szkolenia „Jak chronić dzieci przed molestowaniem seksualnym" odbędzie się w dniu 23 czerwca 2015 r. w budynku Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, w sali nr 218, w godzinach 9:30-14:00 i będzie dotyczyć następujących tematów:

  • przerwanie trwającego molestowania seksualnego; skutki molestowania seksualnego, które mogą wpłynąć na dorosłe życie ofiary,
  • jak ostrzegać dzieci i młodzież przed zagrożeniem, co robić w sytuacji zagrożenia, jak współpracować z organami wymiaru sprawiedliwości,
  • jak pomóc dziecku, które było ofiarą molestowania (rozmowy z dzieckiem, pytania do ćwiczenia, historyjki i opowiadania).

Serdecznie zapraszamy!

Prowadząca: Magda Saska-Radwan - psycholog

P1030451