VIII POWIATOWY PIKNIK OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Dodane przez Patrycja Korż-Nowak - pt., 22/09/2023 - 08:56

Kategoria

VIII POWIATOWY PIKNIK OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
 

W dniu 15 września 2023 r. na terenie rekreacyjnym przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich odbył się VIII Powiatowy Piknik Osób z Niepełnosprawnościami, którego organizatorami byli: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu wraz z Powiatową Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Roman Potocki - Starosta Powiatu Wrocławskiego oraz Julian Żygadło - Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.

Z myślą o mieszkańcach powiatu wrocławskiego zmagających się z niepełnosprawnościami zostało zorganizowane spotkanie na świeżym powietrzu. W tym roku w Kątach Wrocławskich do osób z niepełnosprawnościami dołączyli ich bliscy i opiekunowie, przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji i stowarzyszeń na co dzień zajmujących się problematyką niepełnosprawności. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających i do wspólnej zabawy przyciągnęło około 600 osób.        Wśród zaproszonych gości znaleźli się reprezentanci samorządu: Paweł Parus – Pełnomocnik Marszałka Województwa ds. Osób z Niepełnosprawnościami, Bogusława Kulińska – Dyrektor Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego, Andrzej Szawan – Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego, Barbara Kosterska – Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego oraz Wiceprzewodnicząca Rady Seniorów Powiatu Wrocławskiego, Wiesław Zając – Członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego, Anna Żygadło – Sekretarz Powiatu Wrocławskiego, Piotr Chmurzyński - Przewodniczący Rady Powiatu Wrocławskiego oraz Radni: Sławomir Hryniewicz, Bartosz Huzarski oraz Hieronim Kuryś. Ponadto na Piknik przybyli: Anna Skórczak – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich, ks. Dariusz Amrogowicz – Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej oraz Agnieszka Kalinowska - p.o. Dyrektora Dolnośląskiego Oddziału PFRON.

Impreza została zainaugurowana przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu Arletę Szmigielską oraz Zastępcę Dyrektora PCPR we Wrocławiu – Magdalenę Kuźnicką. Gości przywitał również Starosta Powiatu Wrocławskiego – Roman Potocki oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Julian Żygadło. Na scenie złożono serdeczne podziękowania za pomoc i wsparcie w zorganizowaniu przedsięwzięcia Burmistrzowi Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie – Julianowi Żygadło, Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu z Kątów Wrocławskich, a także Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej z Kątów Wrocławskich.

Część artystyczna Pikniku rozpoczęła się występem muzycznym podopiecznych Stowarzyszenia „Krzyś Byś Kolorowo Żył” z Kątów Wrocławskich. Następnie swój repertuar taneczny w postaci belgijki przedstawili uczestnicy Gminnego Klubu Seniora „Zakątek” z Kątów Wrocławskich. Seniorzy ze Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych z Siechnic z akompaniamentem akordeonu uprzyjemnili czas śpiewem i zaprosili wszystkich do wspólnego tańca. Uczestnicy mogli podziwiać występy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kątach Wrocławskich i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Małkowicach wraz z Filią w Dobroszowie Oleśnickim. W kolejnej odsłonie występów taneczno-muzycznych można było również zaobserwować uczestników Powiatowego Klubu Seniora w Kątach Wrocławskich i zespołu „Kantata” z Siechnic, jak również Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kątach Wrocławskich. Na scenie swoje umiejętności wokalne zaprezentowali seniorzy z Gminnego Klubu Senior+ z Bykowa oraz uczestnicy programu „Spełnić choć jedno marzenie”. Część artystyczną Pikniku zakończyły występy wokalne Formacji „Siechnice – Śpiewigraje i Hulaje” z Siechnic.

W trakcie Pikniku uczestnicy mieli możliwość podziwiania prac rękodzielniczych i ceramicznych przy stoisku Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń" oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Kątów Wrocławskich. Zespół Szkół Specjalnych im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Wierzbicach zorganizował stoisko wystawiennicze i warsztatowe. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Małkowic zorganizowali kiermasz swoich prac połączony z warsztatami plastyczno-rękodzielniczymi. Na VIII Powiatowym Pikniku Osób z Niepełnosprawnościami swoje stoisko informacyjne zaprezentowało również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie we Wrocławiu, przy którym można było zasięgnąć informacji dot. wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Na stoiskach Powiatowego Klubu Seniora z Kątów Wrocławskich oraz Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy z Kątów Wrocławskich zaprezentowane zostały prace wykonane przez uczestników tych form wsparcia. Wystawione również były stoiska informacyjne Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kątach Wrocławskich, a także Urzędu Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.

W tym roku Piknik został wzbogacony o stoiska informacyjno-wystawiennicze firm rehabilitacyjno - medycznych: Euromobil Sp. z o.o., Firma P.T. Tanalski, Meyra, Sunrise Medical Poland Sp. z o.o., Altix Sp. z o.o. Oddział Wrocław, które zaprezentowały sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami (wózki, nadstawki, schodołazy, sprzęt powiększający dla osób słabowidzących itp.). Ponadto zasięgnąć informacji można było przy stoiskach: Oddziału Dolnośląskiego PFRON oraz Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. W imprezie wzięło udział również Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne, gdzie specjaliści udzielali porad z zakresu higieny jamy ustnej.

Mnóstwo atrakcji czekało na najmłodszych: dmuchańce, animacje cyrkowe, szczudlarze, namiot gwiazda ze strefą malucha, strefa baniek mydlanych, strefa ekwilibrystyki cyrkowej i równowagi, strefy dziwnych rowerów i wiele innych przyjemności, w tym również wata cukrowa, popcorn.          

Uczestnicy częstowali się daniami z grilla, a w piknikowej kawiarence kosztowali pysznych wypieków przy kawie i herbacie oraz mogli podziwiać przedstawienie teatralne „O rybaku i złotej rybce” zaprezentowane przez wychowanków placówki opiekuńczo-wychowawczej z  Powiatowego Centrum Usług Społecznych w Kątach Wrocławskich.  

Imprezę uświetniły pokazy z udzielania pierwszej pomocy Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia i działań profilaktycznych zaprezentowanych przez Policję i Straż Pożarną.

VIII Powiatowy Piknik Osób z Niepełnosprawnościami stał się doskonałą okazją do wspólnego spotkania, zabawy i integracji osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Wydarzenie stworzyło przestrzeń, w której mieszkańcy powiatu wrocławskiego wymieniali się doświadczeniami, atrakcyjnie spędzając czas wolny w ramach powiatowej integracji.

 

 

Wszystkim zaangażowanym w organizację
VIII Powiatowego Pikniku Osób z Niepełnosprawnościami

serdecznie dziękujemy!

 

https://www.youtube.com/watch?v=IfDE8eNYefQ


Source URL: https://www.pcpr.wroclaw.pl/aktualnosc/projekty/893-viii-powiatowy-piknik-osob-z-niepelnosprawnosciami